Gminne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Tegoroczne Gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości obchodzone były, jak w całym kraju, w sposób szczególny ze względu na setną rocznicę tych wydarzeń. Przed południem przedstawiciele władz samorządowych, Pan Wójt Kazimierz Szczepaniec oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Biedrończyk złożyli wiązanki kwiatów na grobach ofiar związanych z odzyskaniem wolności w Skomielnej Białej, Krzeczowie i Tenczynie.
O godzinie 13.40 przy wtórze pieśni wojskowych i patriotycznych dwóch Orkiestr dętych z Tenczyna i Skomielnej Białej rozpoczął się uroczysty przemarsz pocztów Sztandarowych wszystkich Szkół z Ternu naszej Gminy i Związku Podhalan oddział w Skomielnej Białej oraz Władz Samorządowych, zaproszonych Gości, harcerzy i mieszkańców udał się na Cmentarz w Lubniu gdzie przedstawiciele władz samorządowych oraz Przedszkola i Szkoły Podstawowej złożyli wiązanki okolicznościowe na Grobach bohaterów walczących niegdyś o odzyskanie Niepodległości Polski. Harcerze z Wielopoziomowej Drużyny ZHP „Polskie Orły” pełnili w tym czasie uroczyste warty honorowe. Następnie cały korowód udał się na uroczystą Mszę Świętą do Kościoła Świętego Jana Chrzciciela, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Piotr Sulek przy pięknej oprawie muzycznej Chóru „Gaudium”.
Po Mszy wszyscy uczestnicy uroczystości udali się marszowym krokiem pod przewodnictwem obu orkiestr do auli Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Lubniu na część oficjalną. Rozpoczęła się ona wprowadzeniem na aulę pocztów sztandarowych i wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Następnie Pan Stanisław Biedrończyk opowiedział krótko parę słów z historii, po czym oddał głos młodzież ze Szkoły Podstawowej, która przygotowała wzruszające przedstawienie o pamięci, dziedzictwie i miłości Ojczyzny. Uczniowie w bardzo wzruszający sposób przywołali historię naznaczoną stratą. Łzy matki nad mogiłą stanowiły niezwykle wymowne dziedzictwo pamięci wielu ofiar poległych w walce o wolność naszej ukochanej ojczyzny. Na zakończenie wybrzmiały radosne takty poloneza, zwiastującego radość z odzyskanej wolności, który przepięknie odtańczyli uczniowie kl. 5 przygotowani przez Panią Joannę Pasiowiec.
Wieczorem o godzinie 18.00 odbył się wieczór pieśni patriotycznych, których gospodynią już po raz piąty była Pani Romualda Łabuz. Tradycyjnie już udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych wzięli mieszkańcy Lubnia, zaproszeni goście, przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola w Lubniu, uczennice ze szkoły Podstawowej im. Św. JP II w Lubniu, uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Casino w Lubniu, Drużyna Harcerska „Polskie Orły”, absolwencki Chór Mariana oraz dyrektor GOK w Lubniu Pani Danuta Burtan. W przerwach miedzy kolejnymi wykonaniami uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć prezentację przygotowaną przez ucznia kl. 7 a SP Lubień Wiktora Kozaka, której tematyka oscylowała wokół historii lokalnych bohaterów zaangażowanych w działania niepodległościowe na terenie Lubnia i okolic. Zaproszeni goście mieli również okazję obejrzeć animację dotyczącą historii życia płk Andrzeja Stańczyka przygotowaną przez ubiegłorocznych absolwentów Gimnazjum. Film zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.
Wieczór upłynął w świątecznej atmosferze, a wszyscy na pamiątkę tego niezwykłego spotkania otrzymali okolicznościowe butony i ceramiczne flagi.
Więcej zdjęć w galerii gminnej
| Tekst: D. Burtan, B. Jakubiak | Opublikowano: 19.11.2018 |